Απόλλων Πόντου - Αρης 0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ του Απόλλωνα Πόντου και του Αρη, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις και μία αποβολή. Πλέον μετά και το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Δημήτρη Σπανού, απέχει τρεις πόντους από την μαθηματική επίτευξη της ανόδου.

Κακό από πλευράς θεάματος με ελάχιστες φάσεις ήταν το πρώτο ημίχρονο στην Καλαμαριά, με τους γηπεδούχους ναι μεν να έχουν την υπεροχή των κινήσεων, όχι όμως και τις φάσεις για να απειλήσουν την εστία του Καντιμοίρη.

Ο Άρης από τη δική του πλευρά, είχε μόλις μία καλή στιγμή, με τους ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Σπανού να παγιδεύονται στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο του γηπέδου, αλλά και στην καλά οργανωμένη αντίπαλη άμυνα.

Πρώτος απείλησε ο Άρης στο 19', όταν από σέντρα του Τζανακάκη ο Κάσσος πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κόντραρε πάνω στα σώματα των αμυντικών και κατέληξε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους καλή στιγμή, με τον Συμελίδη να πλασάρει, όμως ο Καντιμοίρης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Η εικόνα και του δευτέρου ημιχρόνου δεν διέφερε και σε πολλά συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο. Χαρακτηριστικό είναι πως μέχρι και το 60' καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Από το διάστημα εκείνο μέχρι και το 65' οι δύο ομάδες είχαν φάσεις για να πετύχουν ένα γκολ. Αρχικά ο Αρης απείλησε με την κεφαλιά του Πλατέλλα, στο 61' με την μπάλα να περνάει άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Νίκος Γεωργιάδης με δυνατό διαγώνιο σουτ επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Καντιμοίρη που είχε... απάντηση και απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ. Μάλιστα, ο ίδιος ο παίκτης τρία λεπτά μετά, δοκίμασε και πάλι το πόδι του, αυτή τη φορά όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Αυτή ήταν και η τελευταία ουσιαστικά καλή φάση του αγώνα, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό και τους "κίτρινους" να παραμένουν στη 2η θέση της βαθμολογίας, έναν βαθμό πίσω από τον ΟΦΗ, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Σιρίλ Καλί.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Καλί, Γεωργιάδης, Μπρίτο (93' Λιόνης), Συμελίδης, Ηλιάδης (79' Κυβελίδης), Βεργώνης, Καλογέρης, Χασομέρης (90' Καλαϊτζίδης), Καπίας.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Μουμίν (80' Παυλίδης), Ιντζόγλου, Μπαργκάν (85' Ντούνης), Κάσσος (67' Διαμαντόπουλος), Πασάς, Πλατέλλας.