Μάιντς - Φράιμπουργκ 2-0

Για πρώτη φορά η ομάδα του Σάντρο Σβαρζ απείλησε στο 19ο λεπτό με τον Αμπντού Ντιαλό να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά την μπάλα να περνάει άουτ. Στο μισάωρο του παιχνιδιού ανέλαβε δράση ο πρώην μεσοεπιθετικός του Αστέρα Τρίπολης, Πάμπλο Ντε Μπλάσις, πρώτα απείλησε στο 31' όμως το σουτ του πέρασε αρκετά άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά ο τερματοφύλακας της Φράιμπουργκ μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Αργεντινού.

Με το ημίχρονο να έχει λήξη και το διαιτητή της να έχει στείλει κανονικά τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια μετά από χρήση του VAR καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο πρώην παίκτης του Αστέρα Τρίπολης, Πάμπλο Ντε Μπλάσις

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι οπαδοί της Μάιντς πέταξαν χαρτοταινίες σαν ένδειξη διαμαρτυρίας που το παιχνίδι ορίστηκε να διεξαχθεί την Δευτέρα με αποτέλεσμα να υπάρξει καθυστέρηση στην έναρξη του δεύτερου μέρους.

Στο αγωνιστικό μέρος τώρα η Φράιμπουργκ δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα στις ευκαιρίες που δημιούργησε και στο 79' το πλήρωσε μετά από απίστευτο λάθος του 25χρονου τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Αλεξάντερ Σόλοου, ο Ντε Μπλάσις σε κενό τέρμα έγραψε το τελικό 2-0 και έστειλε την Φράιμπουργκ στη 16η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα μπαράζ με την τρίτη ομάδα της δεύτερης κατηγορίας.

Die Reinigungskräfte haben nach der Pause alle Hände voll zu tun #m05scf #mainz05 pic.twitter.com/i03Vfd5k1j