Μακεδόνες – Ολυμπιακός 0-3

Η αυτοκρατορία του Ολυμπιακού στο γυναικείο βόλεϊ συνεχίζεται και κανένας αντίπαλος δεν δείχνει ικανός στην παρούσα φάση να κοιτάξει στα μάτια τις «ερυθρόλευκες» του Μπράνκο Κοβάσεβιτς. Έπειτα από την κατάκτηση του 8ου συνεχόμενου Κυπέλλου Ελλάδας και λίγες μέρες μετά το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο με το Challenge Cup, ο Ολυμπιακός καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες την ημιτελική σειρά της Volleyleague κόντρα στους Μακεδόνες και πλέον είναι τρεις νίκες μακριά από το έκτο σερί πρωτάθλημα, το έκτο σερί νταμπλ και φυσικά το πρώτο, ιστορικό τρεμπλ.

Πριν από 24 ώρες, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 1-0 με ένα άνετο 3-0 επί των Μακεδόνων στο κλειστό του Ρέντη και το απόγευμα της Δευτέρας, επίσης στο «Μ. Μερκούρη» μετά τη σχετική συμφωνία των δύο συλλόγων, έφτασαν σε ένα ακόμη 3-0 και το 2-0 στη σειρά έστω κι αν στο φινάλε θεώρησαν πως το ματς είχε τελειώσει πριν αυτό συμβεί.

Στο πρώτο σετ, η ομάδα του Κοβάσεβιτς είχε σαν μεγάλο όπλο της το σερβίς και έφτασε σχετικά εύκολα στο 1-0 με το 25-19. Το δεύτερο σετ δεν αντέχει καν σε κριτική αφού από νωρίς οι «ερυθρόλευκες» πήραν μεγάλη διαφορά στο σκορ και την κράτησαν ως το φινάλε για το 25-12 με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση. Στο τρίτο σετ όμως, η ιστορία ήταν ελαφρώς διαφορετική αφού οι τα τυπικά φιλοξενούμενα κορίτσια του Ολυμπιακού έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους όταν πήραν μια μικρή διαφορά στο σκορ. Γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι Μακεδόνες και απείλησαν σοβαρά με τη μείωση του σκορ στο 2-1.

Συγκεκριμένα, με το σκορ στο 14-18 για τον Ολυμπιακό, οι Μακεδόνες μπήκαν και πάλι στο ματς με πέντε σερί πόντους εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη του αντιπάλου, ενώ η διαφορά διατηρήθηκε για το 22-19. Το σκορ έφτασε στο 24-20 με τις τυπικά φιλοξενούμενες να έχουν 4 σετ μπολ και ένα επιμέρους σερί 10-2, ωστόσο, ακόμη και κάτω από αυτές τις συνθήκες αποδείχθηκε ότι όταν οι «ερυθρόλευκες» διατηρούν την αυτοκυριαρχία τους και παίζουν το βόλεϊ που μπορούν, απλά δεν... γίνεται να χάσουν.

Με επιθέσεις από τις Λαμπρούση, Χίπε, ξανά Λαμπρούση και ένα άουτ της Χολστ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 24-24, η Πολ έγραψε με άσο το 24-25, με την αρχηγό της ομάδας, Στέλλα Χριστοδούλου να παίρνει τον τελευταίο πόντο για το 24-26 και το 3-0 σετ.

Ξεκινούν την Πέμπτη οι τελικοί

Πλέον, ο Ολυμπιακός βρίσκεται 3 σετ μακριά από την κατάκτηση ενός ιστορικού τίτλου αφού θα σημάνει το πρώτο τρεμπλ στην ιστορία του γυναικείου βόλεϊ στη χώρα μας. Αντίπαλός του στον τελικό, ο Άρης, για πρώτη φορά στην ιστορία του στο βόλεϊ γυναικών,  μετά το 2-1 επί του ΑΟ Θήρας στον άλλο ημιτελικό.

Το πρώτο ματς θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Πέμπτη (19/4) στις 18:00 στο Ρέντη, την Κυριακή (22/4) η σειρά πάει στη Θεσσαλονίκη, ενώ ο το τρίτο ματς είναι προγραμματισμένο για τη Δευτέρα (30/4) στις 19:00 στο Ρέντη.

Τα σετ: 0-3 σε 1.09 19-25 (23’), 12-25 (20’), 24-26 (26’)