ΠΑΟΚ: Δεύτερη καλύτερη επίδοση της ιστορίας του στα τρίποντα

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε μία άνετη νίκη απέναντι στον Πανιώνιο με 92-74, με τους Θεσσαλονικείς να είναι... ζεστοί από τα 6,75!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πέτυχε 14 τρίποντα κόντρα στους «κυανέρυθρους», με την συγκεκριμένη επίδοση να είναι η 2η καλύτερη του Δικεφάλου στην ιστορία του στη Basket League.

Τα 15 τρίποντα στο ματς με τα Τρίκαλα στις 9/5/15 αποτελούν την καλύτερη επίδοση του ΠΑΟΚ.

Επίσης η νίκη του ΠΑΟΚ επί των Νεοσμυρνιωτών συνδυάστηκε με ακόμη τρεις εξαιρετικές επιδόσεις για τον Δικέφαλο.

Ο ΠΑΟΚ στην 2η περίοδο σημείωσε 36 πόντους, η οποία αποτελεί την καλύτερη συγκομιδή πόντων σε ένα δεκάλεπτο στο φετινό πρωτάθλημα, προσπερνώντας τους 34 του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ στα ματς με Κόροιβο και Γυμναστικό Λάρισας Φάρο αντίστοιχα.

Παράλληλα στο ημίχρονο ο Δικέφαλος είχε 58 πόντους ισοφαρίζοντας την καλύτερη φετινή επίδοση στη Basket League, καθώς και η ΑΕΚ είχε τον ίδιο αριθμό πόντων στην αναμέτρηση με τον Γυμναστικό Λάρισας Φάρο.

Τέλος ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και την καλύτερη επίδοση ευστοχίας στις βολές του φετινού πρωταθλήματος έχοντας ακριβώς την ίδια με εκείνη το Ρέθυμνο Cretan Kings στο παιχνίδι της με τον Γυμναστικό Λάρισας Φάρο (20/22).

Σε ατομικό επίπεδο ο Θοδωρής Ζάρας είχε 4/4 βολές με τις οποίες ξεπέρασε τις 300 (302/380) εύστοχες στην καριέρα με ποσοστό 79,47%.

Τις 100 εύστοχες βολές ξεπέρασε ο Ουσμάν Κρουμπάλι που επίσης είχε 4/4. Ο Αμερικανός έχει συνολικά 103/135 στο ελληνικό πρωτάθλημα με ποσοστό 76,29%, ενώ με τις τέσσερις ασίστ που είχε ο Αντώνης Κόνιαρης έφτασε τις 100 στην κατηγορία.