Γι΄αυτές τις φάσεις έκανε ένσταση η ΑΕΚ

Όπως έγινε γνωστό το βράδυ της Τετάρτης (6/12), η ΑΕΚ κατέθεσε ένσταση μετά το τέλος της αναμέτρησης με την Μπαϊρόιτ, καθώς οι άνθρωποι της ομάδας είχαν πολλά παράπονα από τους διαιτητές της αναμέτρησης, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Η «Ένωση» διαμαρτύρεται έντονα για δύο αποφάσεις των διαιτητών σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, τα οποία -σύμφωνα πάντα με τους υπεύθυνους της ομάδας- έπαιξαν ρόλο στην τελική έκβαση του παιχνιδιού.

Αυτές οι φάσεις που προκάλεσαν και το... τρίτο ημίχρονο του χθεσινού (6/12) παιχνιδιού, έγιναν στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης, με την πρώτη να διεξάγεται 3:04" πριν το τέλος. Τότε, ο Βαχάλσκι ευστόχησε σε τρίποντο κάνοντας το 74-63, με το replay να δείχνει πάντως πως ο παίκτης της Μπαϊρόιτ πατούσε γραμμή, κάτι που θα... μετέτρεπε το σουτ σε δίποντο.

Η δεύτερη φάση συνέβη 1:15" πριν το τέλος, όταν οι διαιτητές έδειξαν πως η μπάλα βγήκε εκτός παρκέ από τα χέρια του Ξανθόπουλου, με το σκορ στο 75-69 υπέρ της γερμανικής ομάδας. Όπως υποστηρίζουν οι άνθρωποι της ΑΕΚ, ο παίκτης της Μπαϊρόιτ είχε ήδη πατήσει εκτός ορίων και η μπάλα έπρεπε να περάσει στην κατοχή της ομάδας του Σωτήρη Μανωλόπουλου, σε μία φάση όπου οι Ντούσαν Σάκοτα και Βασίλης Ξανθόπουλος ζήτησαν instant replay, χωρίς πάντως να... εισακουστούν από τους διαιτητές της αναμέτρησης.

Θυμίζουμε πως η ΚΑΕ ΑΕΚ στέκεται μέσω ανακοίνωσης της σε αυτά τα δύο λάθη, ενώ κάνει λόγο για μπαράζ λαθών σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, στα οποία θα αναφερθεί αναλυτικά και προς τις αρμόδιες επιτροπές το επόμενο χρονικό διάστημα.