Πόρτο - Μπεσίκτας 1-3, Λειψία - Μονακό 1-1 (vids)

Πόρτο - Μπεσίκτας 1-3

Πάει για το «μπαμ» με Κόστα η ΜπεσίκταςΣχετικα5 άρθρα
2 ομάδες

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους "Μαυραετούς" στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, βάζοντας με το καλημέρα τις βάσεις της πρόκρισης στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Γκιουνές πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο μέσα στην Πορτογαλία απέναντι στην Πόρτο του... γνώριμού μας Σέρτζιο Κονσεϊσάο και πήρε κεφάλι στον 7ο όμιλο από την πρώτη αγωνιστική.

O Άντερσον Ταλίσκα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Μπεσίκτας λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, παγώνοντας το «Ντραγκάο». Στο 19' με τον Γιασίν Μπραχίμι, η Πόρτο έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον διεθνή επιθετικό της Αλγερίας να επιχειρεί ένα σουτ και τον κίπερ της Μπεσίκτας να κρατάει το προβάδισμα για την ομάδα του. Λίγα λεπτά αργότερα βέβαια (21') ήρθε εν τέλει η ισοφάριση για τους Ίβηρες, με αυτογκόλ του Τόσιτς.

Στη συνέχεια, ο Τοσούν με πολύ όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ (1-2) την ομάδα του Σενόλ Γκιουνές και με αυτό το σκορ οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, αντιθέτως στο 86' ο Μπάμπελ "σφράγισε" τη νίκη για την τουρκική ομάδα.

Λειψία - Μονακό 1-1

Στη «Ρεντ Μπουλ Αρένα» της Λειψίας, η ομάδα- θαύμα της περσινής Μπουντεσλίγκα έκανε ντεμπούτο στο Champions League υποδεχόμενη την σαφώς πιο έμπειρη Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ που άφησε άπαντες με ανοιχτό το στόμα με την πορεία που πραγματοποίησε πέρυσι στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Στην παρθενική της εμφάνιση στον θεσμό η ομάδα του Ραλφ Χάισενχιουτλ​ άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Φόρσμπεργκ, αλλά μόλις δύο λεπτά (34') αργότερα οι Μονεγάσκοι έφεραν το ματς στα ίσα, με τον Τίλεμανς και το 1-1 έμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα.